Jak skutecznie zarządzać finansami osobistymi?

Czy nie byłoby miło, gdyby istniała magiczna formuła lub prosta sztuczka, dzięki której już nigdy nie będziesz musiał martwić się o pieniądze lub zarządzać swoimi finansami?

Chociaż może to być nierealne, są pewne proste rzeczy, które możesz teraz zrobić, aby poprawić swoją sytuację finansową. Wypróbuj te pięć kroków, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami osobistymi. Dodatkowy bonus? Jeśli będziesz się trzymał tych pięciu wskazówek, Twoje problemy finansowe mogą zacząć się zmniejszać i możesz zacząć czerpać korzyści z niższego zadłużenia, oszczędności na przyszłość i solidnego wyniku kredytowego.

Szczegóły Twoich celów finansowych

Poświęć trochę czasu na napisanie konkretnych, długoterminowych celów finansowych. Możesz wybrać się na miesięczną wycieczkę do Europy, kupić nieruchomość inwestycyjną lub wcześniej przejść na emeryturę. Wszystkie te cele będą miały wpływ na to, jak zaplanujesz swoje finanse. Na przykład, Twój cel przejścia na wcześniejszą emeryturę zależy od tego, jak dobrze teraz oszczędzasz swoje pieniądze. Na inne cele, takie jak posiadanie domu, założenie rodziny, przeprowadzka lub zmiana pracy zawodowej, będzie miał wpływ sposób, w jaki zarządzasz swoimi finansami.

Po spisaniu swoich celów finansowych, uszereguj je pod względem ważności. Ten proces organizacyjny zapewnia, że zwracasz największą uwagę na te, które są dla Ciebie najważniejsze. Możesz je również wymienić w kolejności, w jakiej chcesz je osiągnąć, ale długoterminowy cel, taki jak oszczędzanie na emeryturę, wymaga od Ciebie pracy w tym kierunku, a także pracy nad innymi celami.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak uzyskać jasność co do swoich celów finansowych:

  • Wyznacz cele długoterminowe, takie jak wyjście z zadłużenia, kupno domu czy wcześniejsza emerytura. Cele te są oddzielone od Twoich celów krótkoterminowych, takich jak oszczędzanie na miłą randkę.
  • Wyznaczaj cele krótkoterminowe, takie jak śledzenie budżetu, zmniejszanie wydatków, spłacanie lub nieużywanie kart kredytowych.
  • Ustal priorytety, aby pomóc Ci stworzyć plan finansowy.

Wypracuj swój plan

Plan finansowy jest niezbędny, aby pomóc w osiągnięciu celów finansowych. Plan ten powinien mieć wiele etapów lub kamieni milowych. Przykładowy plan może obejmować stworzenie miesięcznego budżetu i planu wydatków, a następnie wyjście z zadłużenia.

Kiedy już osiągniesz te trzy rzeczy i przejdziesz przez kilka miesięcy przez nowy plan, może się okazać, że masz dodatkową gotówkę, a pieniądze, które uwolniłeś od zadłużenia, mogą być wykorzystane do osiągnięcia kolejnej rundy celów.

Ponownie, to jest klucz do podjęcia decyzji, jakie priorytety są dla Ciebie najważniejsze. Stale pracuj nad osiągnięciem swoich długoterminowych celów emerytalnych, ale także zacznij koncentrować się na najważniejszych, krótkoterminowych celach, które sobie wyznaczyłeś. Chcesz wybrać się w ekstrawagancką podróż? Zacząć inwestować? Kupić dom lub zbudować własną firmę? To wszystko są rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o kolejnym kroku.

Twoje cele, wraz z funduszem awaryjnym, pomogą Ci przestać podejmować decyzje finansowe oparte na strachu i pomogą Ci uzyskać kontrolę nad sytuacją.

Tworząc plan finansowy, pamiętaj o tych rzeczach:

  • Twój budżet jest kluczem do sukcesu. Jest to narzędzie, które da Ci największą kontrolę nad swoją przyszłością finansową. Twój budżet jest kluczem do realizacji pozostałej części Twojego planu.
  • Powinieneś nadal przyczyniać się do realizacji długoterminowych celów, takich jak oszczędzanie na emeryturę, bez względu na to, jaki jest etap Twojego planu finansowego.
  • Budowanie funduszu kryzysowego jest kolejnym kluczowym czynnikiem w sukcesie finansowym i redukcji stresu.
  • Zrób i trzymaj się budżetu
  • Twój budżet jest jednym z największych narzędzi, które pomogą Ci osiągnąć sukces finansowy. Pozwala on na stworzenie planu wydatków, dzięki któremu będziesz mógł alokować swoje pieniądze w sposób, który pomoże Ci osiągnąć cele.

Możesz stworzyć swój budżet na tak wysokim poziomie lub szczegółowy, jak tylko chcesz, pod warunkiem, że pomoże ci on osiągnąć ostateczny cel, jakim jest wydawanie mniej niż zarabiasz, spłacanie wszelkich długów, wyściełanie funduszu awaryjnego i oszczędzanie na przyszłość.

Budżet pomoże Ci również zdecydować, jak wydać pieniądze w nadchodzących miesiącach i latach. Bez tego planu możesz wydawać pieniądze na rzeczy, które teraz wydają ci się ważne, ale nie oferują zbyt wiele, jeśli chodzi o poprawę twojej przyszłości. Wiele osób wplątuje się w ten impas i zabiera się za nieosiąganie finansowych kamieni milowych, których pragną dla swojej rodziny i własnego życia.

Nie zapomnij świętować po drodze małych zwycięstw. Na przykład, pogratuluj sobie, gdy spłacisz swój dług, albo nagrodź się, gdy trzymasz się budżetu przez trzy miesiące solidnie, albo gdy z powodzeniem wyłożysz swój fundusz ratunkowy.

Jeśli jesteś w związku małżeńskim, ty i twój współmałżonek musicie pracować razem nad budżetem. Wspólna praca sprawia, że oboje czujemy się fair i oboje mamy taki sam poziom zaangażowania w jego realizację. Ta jedność może w znacznym stopniu pomóc w zapobieganiu kłótniom związanym z pieniędzmi. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla par małżeńskich, które chcą wspólnie stworzyć budżet:

Zastanówcie się nad przejściem na system budżetowania kopertowego, który używa gotówki w obszarach wydatków, które wymagają większej dyscypliny.
Użyj oprogramowania do budżetowania z aplikacją mobilną, aby wprowadzać wydatki w czasie rzeczywistym.
Planuj wydatki z wyprzedzeniem, aby uniknąć nadmiernych wydatków.

Spłata długu

Dług jest ogromną przeszkodą dla wielu, jeśli chodzi o osiąganie celów finansowych. Dlatego wyeliminowanie go powinno być priorytetem. Stwórz plan eliminacji długu, który pomoże Ci szybciej go spłacić. Na przykład, dokonując minimalnych płatności na wszystkich kontach dłużnych, spłacaj wszystkie dodatkowe pieniądze na jeden dług na raz. Po spłaceniu jednego długu, przenieś wszystkie pieniądze, które spłacałeś z pierwszego długu, na następny i kontynuuj spłatę, tworząc „efekt kuli śnieżnej”. 1

Kiedy już całkowicie skończysz z długiem, zobowiąż się do nie spłacania długów. Pozostawienie kart kredytowych w domu może być mądrą strategią. Oszczędzaj na fundusz awaryjny na pokrycie nieoczekiwanych wydatków, aby nie ulegać pokusie użycia karty kredytowej do ich pokrycia.

Wypróbuj te wskazówki, które pomogą Ci szybciej spłacić dług:

  • Sprzedawaj nieużywane lub niechciane rzeczy w domu, aby znaleźć dodatkowe pieniądze na spłatę długu.
  • Druga praca może pomóc przyspieszyć ten proces i może być konieczna, jeśli chcesz dokonać szybkich lub trwałych zmian w swojej sytuacji.
  • Poszukaj obszarów, w których możesz obciąć swój budżet, aby zwiększyć środki pieniężne dostępne na spłatę długów.

Nie bój się pytać o radę

Kiedy już zwiększysz swoje oszczędności i chcesz zacząć inwestować, aby zwiększyć swój majątek, porozmawiaj z planistą finansowym, który pomoże Ci podjąć mądre decyzje inwestycyjne.

Dobry doradca podzieli się ryzykiem związanym z każdą inwestycją i pomoże Ci znaleźć produkty finansowe, które odpowiadają Twojemu poziomowi komfortu i potrzebom w zakresie zwrotu z inwestycji, jednocześnie pomagając Ci w jak najszybszym osiągnięciu Twoich celów. Planista finansowy może również pomóc w realizacji budżetu, co jest kolejnym plusem.

Inwestowanie to długoterminowa strategia, która pomaga w budowaniu dobrobytu. Pomoc finansową można również znaleźć gdzie indziej, na przykład:

  • Poszukaj lokalnego kościoła lub domu kultury, który oferuje bezpłatne lub tanie zajęcia lub warsztaty na temat finansów osobistych i budżetu. Od czasu do czasu banki i unie kredytowe oferują również kursy.
  • Znajdź mentora, który będzie gotów pomóc Ci sformułować i pracować nad budżetem przez kilka pierwszych miesięcy. Mentor ten może Ci pomóc, jeśli jesteś przytłoczony procesem budżetowym.
  • Jeśli twoi rodzice lub inni członkowie rodziny są dobrzy w dysponowaniu pieniędzmi, zastanów się, czy nie powinieneś poprosić ich o pomoc i porozmawiaj z nimi o tym, co pracowało dla nich finansowo i co zrobiliby inaczej.

Nie musi to być trudne doświadczenie, aby spłacić swój dług, zaoszczędzić pieniądze i osiągnąć postępy w realizacji celów finansowych. Zainwestuj w siebie i swoją przyszłość finansową, abyś już nigdy nie musiał martwić się o swoje finanse.

Dziękujemy za współpracę serwisowi Ksiegujznami.pl przy pisaniu powyższego artykułu.